Łapsze Niżne

Łapsze Niżne noclegi
Wieś, będąca obecnie siedzibą władz gminnych, położona jest u południowych podnóży Pienin Spiskich. Założona została na początku XIV wieku przez Kokosza Berzewiczego. Kościół w Łapszach Niżnych p.w. św. Kwiryna powstał ok. 1310 roku budowa, styl kościoła jest typowo gotycki, natomiast wystrój wnętrza ma charakter późnobarokowy. Łapsze Niżne domki

Miłośnicy pieszych wędrówek mają tutaj do zdobycia najwyższy szczyt Pienin Spiskich Górę Żar, jak również mogą dojść do Frydmana i Falsztyna.

Wieś założona została na początku XIV wieku przez Kokosza Berzewiczego, który ok. 1314 roku przekazał ją polskiemu zakonowi bożogrobców z Miechowa. Ok. 1310 roku z fundacji Kokosza Berzewiczego powstał kościół pod wezwaniem św. Kwiryna. Kościół posiada drewniany strop, na którym umieszczona polichromia przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Duszpasterstwo w parafii prowadzą pijarzy. Do zabytków Łapsz Niżnych zaliczyć należy również XVIII-wieczną barokową kaplicę cmentarną pw. św. Rodziny oraz nieco późniejsze kaplice: św. Floriana i św. Antoniego. Do II wojny światowej na terenie miejscowości znajdował się dwór obronny rodziny Horwathów z przełomu XVI i XVII wieku. Łapsze Niżne pokoje gościnne

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Łapsze Niżne pensjonaty.

W Łapszach Niżnych urodzili się bł. ks. Józef Stanek oraz jego krewny i imiennik Józef Stanek, polski działacz niepodległościowy, żołnierz podziemia, kurier AK.

W Łapszach Niżnych znajduje się Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Józefa Stanka oraz gimnazjum. Działa także zespół regionalny „Spiszacy”, oraz dziecięcy zespół regionalny „Mali Spiszacy”.
Trasy narciarskie
Wierzchołek Polany Sosny – w kierunku na Frankową Górę (871 m npm) i dalej – do przejścia granicznego Kacwin – Wielka Frankowa.
Przejście z Falsztyna do głównego grzbietu Pienin Spiskich – i dalej (czerwonym szlakiem) do Zamku w Niedzicy.