Skansen Bieszczady

Skansen – Park Etnograficzny – muzeum jest malowniczo położone na brzegu Sanu u stóp gór. Na powierzchni niemal 40 ha pokazana jest kultura Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian. Stoją tu typowe dla tego regionu zabudowania drewniane z okresu od siedemnastego do dwudziestego wieku oraz obiekty sakralne – zabytkowe kościoły, cerkwie, jak również wiatraki, kuźnie i młyn wodny. Na terenie parku wyeksponowano także kilkaset starych ikon karpackich.
Budowa kolei wąskotorowej ruszyła w 1980 roku. Pierwsza podróż odbyła się 9 lat później. Główna stacja znajduje się w Majdanie k/Cisnej. W sezonie letnim „Bieszczadzka Ciuchcia” jeździ na trasie Majdan – Przysłup – Balnica, w sezonie zimowym na trasie Majdan – Dołżyca – Majdan.
Ławeczka z rzeźbą odlaną w brązie Józefa Szwejka stoi przy ul. Trzeciego Maja. Postawiono ją w 2003 roku na pamiątkę rozegranych w Sanoku epizodów powieści Jaroslava Haška. Bieszczady pensjonaty
Klasztor nazywany jest także Karmelem Zagórskim. Obiekt położony na wzgórzu, z trzech stron otoczony rzeką Osławą co potwierdza, że była to fortyfikacja obronna. Wybudowana w XVIII w. i została przekazana zakonowi Karmelitów. Warownia po pożarach pomimo podjętych prób odbudowy nie przetrwała. Dziś ruina jest zabytkiem chronionym. Bieszczady wille
Cmentarz pochodzi z końca XIX wieku. W czasie II wojny światowej naziści zniszczyli macewy i użyli ich do budowy drogi prowadzącej do Baligrodu. Po wojnie cmentarz częściowo zaorano, do dziś zachowały się jedynie dwa nagrobki. Bieszczady ośrodki wypoczynkowe
Według lokalnych podań pewna kobieta wydobyła ze źródła krzyż, a woda pomagała leczyć choroby oczu, co rozsławiło ją na cały kraj. Przez wiele lat przychodziły tu pielgrzymki. Krzyż powstał w XIII wieku we Francji, natomiast w 1994 wybudowano grotę, w której znajduje się źródełko. Zabytkowy krzyż znajduje się obecnie w Muzeum Diecezjalnym w Przemyślu. Badania wody wykazały działanie oczyszczające i uspokajające, wspomaga leczenie chorób reumatycznych i płucnych. Solina pokoje tanio
Szczyt znajduje się na wysokości 1028 m n.p.m. i jest bardzo popularnym wzniesieniem wśród wędrowców. A to za sprawa położenia, droga jest trudna, pełna krzaków, aby ją pokonać trzeba wytrwałości i dobrej kondycji. Dodatkowo góra zlokalizowana jest na granicy państwowej, więc wędrówkę należy zgłosić w Straży Granicznej.
XVIII wieczna grekokatolicka cerkiew została wzniesiona w nieistniejącej już wsi Łopienki w XVIII lub XIX wieku (źródła podają różne daty). W kaplicy umieszczono kopię ikony Matki Boskiej Łopieńskiej, która w cudowny sposób pojawiła się obok lipy. Ikona oraz ołtarz w 1945 roku zostały przeniesione do kościoła w Polańczyku. Zniszczoną po II wojnie światowej cerkiew odbudowano, a wewnątrz umieszczono kopię ikony.
Dużą atrakcją jest zapora, z której można podziwiać zalew, a na nim statki i żaglówki. Bystre oko zauważy także ryby pływające tuż pod powierzchnią wody. Zapora ma wysokość 81,8 m co czyni ją najwyższą w Polsce, z kolei jej długość wynosi 644 metry. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna.
Pomnik wykonano w 1985 roku, w następnym został uroczyście odsłonięty. Przedstawia stojącego mężczyznę z otwartą księgą w lewej dłoni. Grzegorz z Sanoka jest uznawany za pierwszego przedstawiciela humanizmu w Polsce. Był polskim katolickim duchownym, profesorem Akademii Krakowskiej, arcybiskupem lwowskim w latach 1451–1477.
Będąc w Polańczyku warto skusić się na widokowy rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Podczas rejsu zobaczymy Zajęczą i Skalistą Wyspę, Zatokę Czarnego i zaporę wodną. Przy okazji przewodnik opowie historie o regionie i poszczególnych miejscach. Ciekawostką jest fakt, że statek do 1994 roku służył Marynarce Wojennej.
Zbiornik zaporowy na Sanie i Solince. Zapora powstała w 1968 roku w Solinie-Zabrodziu, jest zarazem najwyższą zaporą w Polsce, ma 81,8 metrów wysokości. Na brzegach jeziora znajdują się przystanie i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Noclegi Solina to najbardziej znana i rozpoznawana miejscowość w Bieszczadach.
Kościół p.w św. Stanisława Biskupa powstał w latach 1912-1922. Podczas wojny został zniszczony, jednak odbudowano go, a przy okazji rozbudowano. Obecnie ma neogotycki styl.